Հարգարժան փոխվարչապետ, հարգարժան նախարարներ, համաժողովի հարգելի մասնակիցներ եւ հյուրեր, սիրելի բարեկամներ,
նախ ցանկանում եմ բոլորիս շնորհավորել Հայաստանի անկախության գալիք տոնի առթիվ: Խորհրդանշական է, որ այս համաժողովն անցկացվեց Հայաստանի անկախության հռչակման 26-րդ տարեդարձի նախօրյակին:
Թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ ակտիվ մասնակցության համար: Վստահ եմ, որ այս համաժողովը մեզ ավելի համախմբող, շոշափելի արդյունքների հանգեցնող, համահայկական գործակցությունը խթանող համազգային ձեռնարկ է:
Ընդհանրապես, Հայաստան-Սփյուռք համաժողովները կարեւորագույն իրադարձություն են թե՛ Հայաստանում եւ թե՛ նրա սահմաններից դուրս գտնվող մեր հայրենակիցների համար: Այդ է վկայում նաեւ տարեցտարի ընդլայնվող մասնակցության աշխարհագրությունը:
Այս համաժողովն ընդգրկուն օրակարգ ուներ, որը ներառում էր մի շարք ուղղություններ` տնտեսականից մինչեւ արտաքին քաղաքականություն, հայապահպանություն եւ ազգային անվտանգություն:
6-րդ համաժողովի կարեւոր քննարկումներից մեկն, անշուշտ, վերաբերում էր Համահայկական խորհրդի ստեղծման գաղափարին: Համոզված եմ, որ այդ ապագա կառույցն իր ձեւով ու բովանդակությամբ կարող է լիարժեքորեն մասնակից լինել համահայկական, միասնական օրակարգի ձեւավորման աշխատանքներին:
Հարգելի՛ բարեկամներ,
հայրենիքը սփյուռքի հոգեւոր անվտանգության գլխավոր երաշխավորն է, սփյուռքը` հայրենիքի տարածքային ու տնտեսական անվտանգության ապահովման կարեւորագույն աջակիցը եւ շահառուն:
Այս համատեքստում ցանկանում եմ անդրադառնալ սիրիահայ մեր հայրենակիցներին, որոնց մի զգալի հատված ապաստանել է հայրենիքում: Հայաստան ներգաղթած սիրիահայերը հարստացնում են մեր երկիրը: Մյուս կողմից, անկախ իր գտնվելու վայրից, սիրիահայությունն այսօր հայրենիքի ու Սփյուռքի համատեղ աջակցության կարիքն ունի: Հայաստանի Հանրապետությունն իր հնարավորությունների սահմաններում օգնում եւ օգնելու է սիրիահայ մեր հայրենակիցներին Սիրիայում, թե այլուր: Պատահական չէ, որ այս համաժողովը՝ որպես համահայկական կարեւորագույն միջոցառում, առանձին անդրադարձավ նաեւ սիրիահայության խնդիրներին:
բոլորիս երազանքն է ստեղծել զարգացած, արդար ու անվտանգ պետություն:
Մենք կառուցում ենք նոր Հայաստան, նոր հեռանկարով ու նոր հնարավորություններով:
Մենք որդեգրել ենք ժողովրդավարության ու կայուն զարգացման ճանապարհը, որից չենք կարող հրաժարվել` անկախ որեւէ իրավիճակից:
Ակնհայտ է, որ աշխարհում ստեղծված ներկայիս տնտեսական եւ քաղաքական վիճակը, սրընթաց ծավալվող իրադարձությունները պարտադրում են ավելի ճկուն եւ արագաշարժ լինել, կատարելագործել քաղաքական ու տնտեսական դիվանագիտության գործիքները:
Ձեզնից շատերը, ապրելով տարբեր երկրներում, մասնագիտորեն ներգրավված լինելով տարբեր ոլորտներում, համոզված եմ, շատ լավ գիտեն այդ ամենի արժեքը: Ձեր անձնական մասնակցությունը, նորագույն գիտելիքների, փորձի եւ հմտությունների կիրառումն օգտակար կարող են լինել ոչ միայն ձեր բնակության երկրներում, որտեղ դուք բավականին մեծ հաջողությունների եք հասել, այլեւ հենց Հայաստանում:
Մեզ համար կարեւոր են ձեր ներուժն ու մասնակցությունը: Միասին պետք է համբերատարությամբ ներդնենք բոլոր ջանքերը, քայլ առ քայլ շարժվենք առաջ եւ ավելի համախմբենք հայկական ուժերը` լուծելու հայկական աշխարհի խնդիրները եւ նոր հնարավորություններ ստեղծենք ավելի լավ ապագայի համար:
Մենք Հայաստանում բարձր ենք գնահատում Սփյուռքի այն կառույցների ջանքերը, որոնք աջակցություն են ցուցաբերում հատկապես Սփյուռքի երիտասարդությանը` Հայաստանում որպես կամավորներ աշխատելու, լիարժեք աշխատանք գտնելու կամ որեւէ այլ ձեւով իրենց փորձը եւ գիտելիքներն ի նպաստ հայրենիքի ծառայեցնելու գործում: Շնորհակալ ենք այդ կազմակերպություններին եւ անհատներին, ինչպես նաեւ մեր միջազգային գործընկերներին` իրենց հայանպաստ նվիրումի համար:
Համոզված եմ, որ այստեղ ներկաներից շատերն ունեն գաղափարներ ու առաջարկություններ: Հնարավոր է, որ իրականություն դարձնելու համար անհրաժեշտություն կա դրանք ներկայացնել նաեւ խորհրդարանական ձեւաչափում: Ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի դռները բաց են այն բոլոր կառուցողական եւ ողջամիտ առաջարկների համար, որոնք կարող են օգտակար լինել մեր երկրին ու աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդին:
Ինչպես գիտեք, սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում Ազգային ժողովի դերն առավել քան առանցքային է դարձել: Խորհրդարանական կառավարման համակարգը լիարժեք իրողություն կդառնա գալիք տարի, երբ ուժի մեջ կմտնեն Սահմանադրության բոլոր համապատասխան դրույթները: Ազգային ժողովը երկրի զարգացմանն ու առաջընթացին միտված իր գործունեությունն իրականացնելու է նոր եռանդով եւ ավելի նպատակաուղղված:
Օրենսդիրներիս ջանքերը պետք է միտված լինեն մարդու իրավունքների պաշտպանվածության աստիճանի բարձրացմանը, օրենքի եւ իրավունքի գերակայության առավել ամրապնդմանը:
առաջընթացի ու զարգացման տարաբնույթ ծրագրերը չեն կարող իրականություն դառնալ խաղաղության ու անվտանգության բացակայության պայմաններում: Դրանք անսակարկելի արժեքներ են, որոնց ցանկացած զիջում կարող է հանգեցնել անուղղելի ճակատագրական հետեւանքների:
Հայաստանի սահմանների անվտանգությունն ու խաղաղությունն անբաժանելի են Արցախի սահմանների անվտանգությունից: Ի դեմս ազատ Արցախի Հանրապետության` ավելի քան քառորդ դար անհերքելի իրողություն է հայկական երկրորդ պետության գոյությունը: Աշխարհի տարբեր երկրների խորհրդարաններում մենք ունենք շատ բարեկամներ, ովքեր կիսում են Արցախի ժողովրդի երազանքները եւ սատարում դրանց: Արցախը նաեւ համահայկական երազանքի մարմնավորումն է:
Բոլորդ էլ վստահ եք հայկական զինուժի հուսալիության եւ մարտական բարձր պատրաստականության, մեր զինվորի ու սպայի ոգու վրա: Մեր բանակն օր-օրի ուժեղանում է նաեւ ձեր աջակցության շնորհիվ, որովհետեւ հայրենիքում անվտանգության խնդիր լինելու պարագայում աշխարհի անգամ ամենահեռու անկյունում գտնվող հայը չի կարող հանգիստ լինել:
Սա է ազգ-բանակ գաղափարի ակնառու դրսեւորումը:
Հետեւաբար, որեւէ բանակցություն, քննարկում կամ հանգուցալուծում չի կարող գերակա լինել Արցախի ժողովրդի ազատ կամքին, Արցախի անկախության եւ անվտանգության գաղափարին, խաղաղության գաղափարին: Սա մեր ներքին ու արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները միավորող ելակետ է: Այդ մասին երեկ ՄԱԿ-ի բարձր ամբիոնից աշխարհի ողջ հայության անունից հստակ բարձրաձայնեց նաեւ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը` ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի 72-րդ նստաշրջանում:
մենք լավ գիտակցում ենք, թե ինչ մարտահրավերներ կան մեր պետության առջեւ` հատկապես հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական զարգացումները եւ տարածաշրջանում առկա խնդիրները: Մենք ելնում ենք առաջին հերթին մեր շահերից եւ նպատակներից` դիվանագիտական միջոցներն ու հնարքներն օգտագործելով դրանք պաշտպանելու եւ առաջ մղելու համար: Որովհետեւ ոչ ոք մեզնից ավելի լավ չգիտի մեր կարիքները, երբեէ մեզնից ավելի շատ չի մտածել ու չի էլ մտածելու մեր այսօրվա ու վաղվա մասին: Մյուս կողմից, մենք չենք փորձում որեւէ երկրի կամ կազմակերպության հետ մեր հարաբերությունները կառուցել ի վնաս այլ երկրների կամ կազմակերպությունների: Մենք վստահելիության եւ հուսալիության բավականին բարձր վարկանիշ ունենք Եվրասիական տնտեսական միության, Եվրոպական միության, ամերիկյան եւ ընդհանրապես մեր բոլոր գործընկերների, այդ թվում` Իրանի եւ Չինաստանի հետ հարաբերություններում` ձգտելով ոչ միայն օգուտ ստանալ այդ համագործակցությունից, այլեւ օգտակար լինել:
Խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցմանը զուգընթաց` ավելի ենք զարգացնելու խորհրդարանական դիվանագիտության ջանքերը եւ ակտիվությունը: Եւ այդ ճանապարհին մենք Սփյուռքի մեր եղբայրների ու քույրերի, ամբողջ աշխարհում սփռված մեր բարեկամների աջակցության կարիքն ունենք:
եւս մեկ անգամ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ: Վստահ եմ, որ այս համաժողովը եւս կնպաստի Հայաստան-Սփյուռք կապերի եւ հարաբերություների զարգացմանը:
Մաղթում եմ բոլորիդ խաղաղություն, հաջողություն եւ առաջընթաց` ի շահ մեր ժողովրդի, Հայաստանի, Արցախի ու Սփյուռքի բոլոր համայնքների:

Distinguished Deputy Prime Minister, Distinguished Ministers, dear participants and guests of the Conference, dear friends,
First of all, I would like to congratulate all of us on upcoming Independence Day of Armenia. It is symbolic that this Conference was held on the eve of the 26th anniversary of the declaration of Armenia’s Independence.
Let me thank all of you for active participation. I am sure that this Conference is all-national initiative more consolidating us, resulting in tangible results and boosting the All-Armenian cooperation.
In general, Armenia-Diaspora Conferences are considered to be one of the most important events for our compatriots being in Armenia and beyond its borders. The geography of the participation being expanded year by year also testifies to that.
This Conference has an inclusive agenda, which comprises of a number of directions: from the economic to foreign policy, preservation of the Armenian identity and national security.
One of the important discussions of the 6th Conference, certainly, related to the idea of the creation of the Pan Armenian Council. I am confident that that future structure with its form and content can fully take part in the works of the formation of the Pan Armenian, united agenda.
The Motherland is the main warrant of the spiritual security, the Diaspora is the most important supporter and beneficiary of the provision of the Motherland’s regional and economic security.
In this context, I would like to touch upon our Syrian Armenian compatriots, and the considerable part of them took asylum in the Motherland. The Syrian Armenians that immigrated Armenia enrich our country. On the other hand, irrespective of their whereabouts, today the Syrian Armenians need joint support of the Motherland and the Diaspora. The Republic of Armenia within the limits of its possibilities helps and will help our Syrian Armenian compatriots in Syria and in other places. It is not accidental that this Conference as a most Pan Armenian event separately touched upon the Syrian Armenians’ problems.
It is everybody’s dream to create a developed, fair and secure state.
We build a new Armenia, with new perspective and new opportunities.
We have adopted the path of democracy and sustainable development, from which we cannot refuse, regardless of any situation.
It is evident that the present economic and political situation created in the world, rapidly developing events obligate to be more flexible and speedy, improve the political and economic diplomacy tools.
Most of you, living in different countries, being professionally involved in different spheres, I am sure, know very well the value of all of it. Your personal participation, the use of the newest knowledge, experience and skills can be useful not only in the countries where you live, where you have achieved great successes, but also in Armenia.
Your potential and participation are important for us. We should make all our efforts with patience, move forward step by step and more consolidate the Armenian forces to solve the problems of the Armenian world and create new opportunities for better future.
In Armenia we highly assess the efforts of the structures of the Diaspora, which show support especially the youth of the Diaspora, in voluntarily working in Armenia, in finding full job or serving to the Motherland their experience and knowledge in any way. We are thankful to the organizations and individuals, as well as our international colleagues for their pro-Armenian devotion.
I am sure that many of the attendees here have ideas and proposals. It is possible that there is need to also present in the parliamentary format them for making them reality. I would like to assure you that the doors of the National Assembly of the Republic of Armenia are open for all constructive and reasonable proposals, which can be useful for our country and our people spread worldwide.
As you know, as a result of Constitutional amendments, the role of the National Assembly has become more than pivotal. The system of the parliamentary government will become full reality next year, when all relevant provisions of the Constitution will enter into force. The National Assembly will implement its activities aimed at the development and progress of the country with new energy and more purposeful.
The legislators’ efforts should be aimed at the rise of the degree of the protection of the human rights, the further strengthening of the rule of law.
The various programmes of progress and development cannot become reality in the absence of peace and security. They are non bargaining values, and any compromise of them can result in irreparable fatal consequences.
The security and the peace of Armenia’s borders are inseparable from the security of Artsakh borders. On behalf of Artsakh Republic it is more than quarter of a century that the existence of the Armenian second state is undeniable reality. In the parliaments of different countries of the world we have many friends, who share the dreams of the Artsakh people and support them. Artsakh is also the embodiment of the All-Armenian dream. You are all confident on the reliability of the Armenian Armed Forces and high fighting readiness, the spirit of our soldier and officer. Our Army also gets strengthened day by day due to your support, because in the Motherland in case of security problem the Armenian living even in the furthest corner of the world cannot stay calm.
This is the evident manifestation of the nation-army idea.
Consequently, any negotiation, discussion or solution cannot be prior of the Artsakh people’s free will, the idea of Artsakh independence and security, the idea of peace. This is the starting point uniting the inner and foreign political priorities. And the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan also distinctly voiced out loud in the name of all Armenians of the world from the UN high tribune about this yesterday, delivering a speech in the 72nd UN General Assembly Session.
We are well aware of the challenges facing our state, especially taking into consideration the geopolitical developments and the problems existing in the region. First of all, we stem from our interests and goals, using the diplomatic means and tricks for defending and forwarding them, because nobody knows better our needs, and nobody has ever thought more and will not think about our today and tomorrow. On the other hand, we don’t try to build our relations with any country or organization damaging other countries or organizations. We have rather high rating of confidence and reliability in the relations with the Eurasian Economic Union, European Union, American and in general, our other colleagues, including Iran and China, seeking not only getting benefit from that cooperation, but also to be useful.
In parallel with passing to the system of parliamentary government, we are going to develop the efforts and the activeness of the parliamentary diplomacy. And on that path we need the support of our brothers and sisters of the Diaspora, our friends spread all over the world.
Once again I would like to thank all of you. I am sure that this Conference will also promote the development of Armenia-Diaspora ties and relations.
I wish all of you peace, success and progress for the benefit of our people, Armenia, Artsakh and all communities of Diaspora.